“Roen, naturen og den afslappede livsstil var noget af det, der virkelig ramte mig på Fyn. Og så er der aldrig mere end 30 minutter til vandet!” Tysk blogger anmelder Fyn for Destination Fyn
I september 2022 havde Odense besøg af den tyske blogger og eventyrer Marco Buch og hans hund Suki. De rejste rundt på Fyn på cykel, til fods, til hest og til vands og fik i løbet af få dage prøvet kræfter med mange aspekter af det fynske outdoor-katalog. Det er der kommet en meget fin artikel og video ud af.
Marco og Suki var bl.a. på tidsrejse i Jernalderlandsbyen Odins Odense, på Tangsafari i Middelfart, på cykeltur på Herregårdsruten og overnattede både i prærievogn og på flydende shelter i Bogense. Den fynske outdoor-Odyssé blev rundet af med en sejltur ud fra Svendborg Havn for at møde delfinen Delle.
Læs Marcos anmeldelse af Fyn her – den er på tysk
MitOdense – det, der samler os
