Syddansk Universitet er som alle andre også berørt af COVID-19, hvilket resulterede i aflysning af et af årets helt store højdepunkter og meget traditionsrige fest – nemlig Årsfesten
Derfor var løsningen digital, så de forskellige taler kunne afholdes. På sdu.dk kan du møde universitetets rektor og bestyrelsesformand og repræsentanten for de næsten 30.000 studerende. Og selvfølgelig også æresdoktorer, doktorer og mange forskellige prismodtagere. Du kan læse om priserne og se talerne.
Rektor Henrik Dam havde mere på hjertet og valgte at tale om evidensen af forskningsbaseret viden i en tid, hvor medier og sociale medier til tider løber lidt for hurtigt. Vi skal lytte til dem, der har dedikeret deres tid til at hjælpe os.
Klik her og se bestyrelsesformandens tale, rektors tale og de studerendes tale.
Klik her og se portrætter af årets prismodtagere.
Klik her og mød årets æresdoktorer og doktorer på SDU.
Det blev ikke den planlagte festtale fra lektor Henrik Dam til de studerende, men måske var den endnu mere relevant for alle os andre.
MitOdense – det, der samler os