fbpx

Hotelbranchen er som mange andre også presset at manglende gæster, men hos Milling Hotels i Odense har de fundet en løsning

Mange arbejder hjemme som følge af COVID-19, men ikke alle har et ekstra værelse til hjemmekontor og men børn eller samlever i huset, så kommer koncentrationen på prøve.

Milling Hotels holder stadig åbent på Hotel Plaza, hvor der er god plads og luft til at følge forholdsreglerne fra myndighederne med at holde afstand. Restauranten er dog lukket i denne periode, men det er stadig muligt at overnatte.

En mulighed er, at dele tiden på kontoret op mellem flere personer, så f.eks. mor tager formiddagen og så rykker far ind om eftermiddagen på hotelværelset. Det giver ro på hjemmefronten med hjemmeskole eller bare pasning af børnene.

Milling Hotels oplever stor tilbageholdenhed og forsigtighed fra kunderne, hvad angår fremtidige bookinger lige nu. Værelserne har en fordelagtig pris og koster 299,- pr. dag, så det er ikke noget Milling Hotels tjener meget på. Men det holder hjulene i gang på hotellet og giver pressede familier lidt mere tid og luft i denne noget uvante hverdag. Læs mere og find dit hotelværelse her

MitOdense – det, der samler os