Til sommer bliver Odense igen centrum for stærke beats, fællessang og feststemning, når Generator Festival 2025 folder sig ud – og i år med en særlig stjerne på programmet.
Det er nemlig selveste Ankerstjerne, der indtager den gule scene og bringer både gamle hits og spritnyt materiale med sig.
Ankerstjerne – eller Lars Ankerstjerne Christensen – har i årevis været en uundgåelig kraft på den danske musikscene, både som soloartist og som sangskriver og producer for nogle af landets største navne. Har du sunget med på Rasmus Seebachs “Øde Ø” og “Olivia”, eller danset til Burhan G’s “Din for evigt” og “Karma”? Så har du allerede mærket Ankerstjernes fingeraftryk.
Nu er han klar til endnu engang at møde publikum i øjenhøjde – og Generator Festival i Odense bliver en del af hans store comeback til de danske livescener.
Generator Festival er den 5. – 6. september 2025 i Odense centrum.
Er du under 26 år eller studerende? Så kan du lige nu sikre dig en billet til kun 234 kr. – men skynd dig: tilbuddet gælder kun frem til onsdag den 12. juni kl. 23:59.
Flere navne til plakaten kommer løbende
OBS: Festivalen har en aldersgrænse på 18 år.
MitOdense – det, der samler os