fbpx

Hjælp med at få de fynske grønne talenter med, eller dem der har lyst til prøve livet på landet som de gode gamle dag

Så let og idylliske er det nu ikke, for lad os slå fast med syv tommer søm, at ‘Hjem til gården’ på TV 2 er rendyrket reality tv. Det er DR 1s ‘Bonderøven’ der flytter ind på TV 3s ‘Paradise Hotel’.

Okay, det var måske lige grov nok sammenligning, men det giver lidt en idé. Det er til gengæld super underholdning og endda lærerigt, hvis du gerne vil vide mere om naturen.

Så har du, hvad der skal til for at opbygge og drive en gård – at sørge for din egen mad og vinde over dem, som udfordrer dig, så skal du helt sikkert med her.

Der er ingen moderne hjælpemidler – ingen Google dig til et svar, og hvis du vil have et varmt bad, må du selv sørge for at opvarme vandet først.

Sammen med 13 andre beboere skal du drive en gård; passe dyrene og afgrøderne og udvide Gården. Det kræver samarbejde og fællesskab. Men Hjem til Gården er også en individuel konkurrence, og spiller du dine kort rigtigt, kan du være vinderen, som tager hjem med titlen og en halv million kroner.

Lad os få nogle fynske grønne fingre med ind og prøve kræfter med naturen.

MitOdense – det, der samler os