Der er MASSE af fede, sjove og musikalske arrangementer på programmet hos Storms Pakhus i august
Covermusik i Pakhuset
// Lørdag den 7. august og lørdag den 21. august kl. 12.00 – 14.00
Og de tør godt garantere, at du kan klassikerne, som deres musikere har tænkt sig at forsøde din weekend med både lørdag den 7. august og lørdag den 21. august fra kl. 12.00 til kl. 14.00.
De spiller alt fra Disney, Lasse og Mathilde, Four Jacks og Ulige Numre til Minds of 99, Scarlet Pleasure, Amy Winehouse og George Ezra.
Lørdagsjazz
Lørdag den 14. august og lørdag den 28. august kl. 12.00 – 14.00
Kickstart din weekend med forførende og fængende jazz.
De byder indenfor (eller udenfor) med de blideste jazztoner til at forsøde din lørdag i Storms Pakhus. Jazzartisterne spiller som udgangspunkt udenfor, hvis vejret vel og mærke tillader det.
Så kom og nyd din lørdagsfrokost, mens der flyder stemningsfuld jazz i baggrunden.
Banko i Pakhuset
Mandag den 16. august kl. 19.00 – 21.00
Til Banko i Pakhuset gælder det om at være på mærkerne, hvis du vil gøre dig forhåbninger om at vinde præmier til vores egne madboder og en masse andre herlige steder. Det er som altid skideskægt og fuldstændig gratis at deltage.
De spiller kl. 19.00, men kom gerne i god tid, hvis du vil være sikker på en plads.
Digte & Drinks
Torsdag den 19. august kl. 16.00 – 18.00
Litteraturen tager sig allerbedst ud, når den opleves i fællesskab og læst højt af forfatterne selv.
Og så selvfølgelig med en matchende drink i hånden.
Det er i hvert fald konceptet til arrangementet Digte & Drinks, hvor du kan høre et udvalg af forfattere læse op fra deres bagkatalog. Torsdag den 19. august kan du høre Luka Ida Holmegaard læse op af sin seneste roman Look – et essayistisk hybridværk om et jeg, der undersøger sin selvfremstilling og udstråling gennem tekst og tekstil.
Det er gratis at deltage, og der vil til hver gang være mulighed for at købe en specielt fremstillet drink, der matcher forfatteren.
Passengers Only
Lørdag den 14. august kl. 20.00 – 21.30
Temperaturen stiger et par grader, det glade smil breder sig, og Storms Pakhus tør godt garantere, at du ikke kan lade være med at vippe med foden, når Passengers Only spiller lækker stemningsmusik.
De leverer et mix af forskellige genrer, bl.a. reggae, ska, jazz og soul. De kalder selv genren for REGGAZZ.
MitOdense – det, der samler os
