fbpx

Den 10 og 11. oktober vil der foregå en global borger debat omkring fremtidens internet og digitalisering i mere end 70 lande

Vær en del af global og lokal beslutningstagen.

Den 10. oktober bliver der afholdt en global borgerdebat: “We, The Internet” i mere end 60 lande, og du har mulighed for at være med.

Vi mødes for at diskutere og bringe vores syn på internettet og digitalisering. Ved at deltage i debatten om fremtidens internet vil du få direkte indflydelse på den digital udvikling. Holdninger og resultater vil være relevante de næste 2-4 år og bidrage til globale beslutningsprocesser.

Debatterne vil blive delt og levere et værdifuldt indblik til samarbejdspartnere på et globalt, nationalt og regionalt niveau.
Debatten er muliggjort ved hjælp af et samarbejde med regeringer, UNESCO, Europa Kommissionen, Internet Society, Wikimedia Foundation og den private sektor.

Hvad får du ud af det som borger:
– Social sammenkomst med andre borgere
– Forum til at udtrykke din mening
– Lær’ noget nyt

Vær’ med til at påvirke politiske beslutninger. Gå ikke glip af denne mulighed. Der søges borgere til at deltage i debatten og frivillige til at facilitere begge dage.

Alle er velkomne, så del endelig begivenheden med dit netværk.

Udfyld og indsend hvis du ønsker du deltage som borger:
http://ow.ly/IVTf50BbBhV

Læs mere og ansøg hvis du ønsker at deltage som frivillig facilitator:
http://ow.ly/Osdv50BbBkj Tidspunkt: 10 oktober 2020

Lokation: Coworking Plus (Kochsgade 31D, 2. sal, 5000 Odense)
Læs mere på: https://wetheinternet.org

MitOdense – det, der samler os